Post So maja 20, 2017 8:01 pm

Zaskakujące eko triki w ogrodzie

Tak właściwie wybrały nie nas, tylko swój ogród: ziemię i sąsiedztwo naszych roślin, do jakich czasami się upodabniają. Dzikie, niezależne, wysiewają się same, są i pracują się znacznie mocno – jakby chciały zdążyć dorosnąć, zakwitnąć i wysiać nasiona nim je pojmiemy i wyrwiemy. Czy odda się je polubić? Jest ku temu niewiele powodów. Jako rośliny wskaźnikowe pomagają ocenić rolę w ogrodzie, dzięki czemu wiemy, jak ją poprawić a co posadzić. Wzbogacają w azot także oryginalne czynniki odżywcze ogrodowy kompost, gdzie trafiają po wypieleniu i zwiędnięciu. Płynne nawozy z chwastów zasilają produkowane w parku rośliny. Ekstrakty z pewnych chwastów pomagają w zwalczaniu szkodników roślin. Kwitnące chwasty mogą tworzyć dodatkową dekorację ogrodu, a jeszcze element zabawowy dla niemowląt. Gnojówka z pokrzyw do zasilania roślin w parku i podlewania kompostu.
Link sponsorowany: nasiona konopi
Że w naszym ogrodzie nie rośnie pokrzywa, to identycznie jak „gnojówkę” możemy robić inne rosnące dziś w parku chwasty. Wiosną, jeżeli nie mamy jeszcze zielonych roślin do wykonania „gnojówki”, i chcemy wzbogacić glebę przed posadzeniem nowych roślin – możemy wykorzystać rośliny zebrane i wysuszone przez nas w dawnym sezonie, możemy je jeszcze wziąć w sklepach zielarskich. Stosujemy wtedy na 10 l wody 250 g suchego ziela. Część chwastów, które się u nas wysiały, na przykład: groszek łąkowy, wyka, koniczyna, łubin, nostrzyk, chodzi do rodziny motylkowatych. Stanowią to rośliny strączkowe, których korzenie wyposażone są w brodawki zasiedlone przez bakterie pobierające azot z powietrza. Rośliny te tworzą bardzo ważne źródło azotu i dodają rolę w bliskim ogrodzie w obecny doskonały pierwiastek. Jeżeli rośliny strączkowe pojawią się na własnej działce jeszcze przed jej wykorzystaniem – pozwólmy im występować, i gdy zawiążą strąki, zbierzmy nasiona łubinu, koniczyny, polnego groszku czy nostrzyka i wysiejmy jeszcze raz w sensie zagęszczenia. Po jednym przekopaniu widłami taka rola nie musi już dodatkowego nawożenia azotem.
Zdecydowana większość chwastów to zioła lecznicze. Zioła będące na obranych przez siebie mieszkaniach są dużo wartościowsze w lecznicze substancje skuteczne niż te, które sztucznie prowadzimy do ogrodu. Miejmy o dokładnym określeniu gatunku ziela – żeby zebrać i ususzyć to, którego istniejemy pewni.