Post Śr paź 12, 2016 6:18 pm

Podstawowe informacje o wybranym sprzęcie wspinaczkowym

Przeznaczenie linki do rodzaju wspinaczki

Wspinaczka sportowa / skałkowa

Nasza lina winna stanowić przede każdym lekka - przy zachowaniu trudnych dróg odczujemy różnicę. Właściwie nie przyda nam się powłoka waterproof bowiem z zasady w ciągu deszczu będziemy się szybko ewakuować. Gdyby będzie ostatnie swoja jedyna lina, jakiej będziemy jeszcze używac na wędkę więc potrafimy zobaczyć, albo istniała rozpatrywana na określonych krawędziach (sharp-edge falls). Spokojnie wystarczy nam lina 10mm. Dla celów sportowo-skałkowych odda się spokojnie lina z niskiej pólki cenowej.

Wspinaczka skalna / wielkościanowa

Jeżeli wspinamy się zwykle w skałach, przecież tymże co kręci nas ciężko istnieje nie tyle trudność dróg co wysokość, ekspozycja, zdobywanie szczytów itd. powinnismy zainwestować w linę nieco większą. Przy wspinaczkach wielkościanowych lina narażona istnieje na bardzo więcej \'urazów\' - moknięcie, tarcie o krawędzie, poważniejsze loty. Warto przemysleć powłokę waterproof i trochę większą średnicę liny.

Wspinaczka górska

Naprawdę warto zainwestować w linę podwójną. Spotyka się wprawdzie osoby wspinające się w głowach z liną pojedyńczą ale ryzyko jest duże. Możliwość przecięcia liny w głowach jest dużo w zestawieniu z własnymi ludźmi wspinania. Spadające kamienie, niepewna asekuracja - w takich wypadkach nowa była zatrzymuje się bardzo pożądana. Tak żeby było stwierdzić czy nasza upatrzona lina nie ma inklinacji do plątania i rozwijania. Istnieje wtedy silna upierdliwość zwłaszcza jeśli pragniemy pracować szybko.