Post Śr paź 12, 2016 7:22 pm

Jak potrzebna jest zabawka w rozwoju dziecka?

Złym ekspertem w kupowaniu zabawek jest nowy rynek zabawkarski, który zachęca poprzez kolorowe informacji i gazety do kupna produktów modnych, kosztownych, atrakcyjnych wizualnie, ale szczególnie w żaden możliwość nie pobudzających rozwoju dziecka. W obecnym ludziom powinien wspominać o umiarze, by nie kupować dziecku po kilkanaście lalek Barbie, gdyż wszystka spośród nich stanowi taka indywidualna a dziecko nie będzie używało wymyślić gry z lalką. Wystarczy kupić samą albo dwie i dokupić odpowiedni dobór akcesoriów, wówczas dziewczynka posiada wyższe miejsce do popisu.
Pytania dotyczące problemu znaczenia zabawki w mieszkaniu dziecka w wieku przedszkolnym, przeprowadziła Pani Sylwia Kustosz w Przedszkolu nr 33 im. Kubusia Puchatka w Lublinie, w kwietniu 2010 roku. W doświadczeniu wzięło udział 40 dzieci,
25-pięciolatków oraz 15 sześciolatków. Z analizy przeprowadzonych badań wynika, że:
Dziewczynki najchętniej interesują się: lalkami Barbie, lalkami Polly Pocket oraz pet shopami. Chłopcy zaś – klockami lego, bakuganami oraz transformersami. Zabawki wybrane przez dzieci jak też głównie różnorodne są nadal wymagane w telewizji, prasie. Dziewczynki podziwiając piękne opinie i stroje lalek Barbie, przesiąkają taką wizją ideału kobiety. Barbie nie istnieje teraz tylko zabawką, zatrzymuje się bohaterką, ikoną do naśladowania. Powstają całe serie filmów o Barbie, które wskazują, że sylwetka i popularność to pełen sens bycia kobiety. Zabawom lalkami towarzyszy zabawa pet shopami – figurkami młodziutkich zwierzątek o zaburzonych proporcjach, uważających na potrzebę opiekowania się nimi. Taki forma bycia zwierząt może wywoływać do mylnego wyobrażenia, że kotki czy psy są zawsze małe, miłe i czyściutkie.
Chłopcy darzą niesłabnącą sympatią zabawy klockami lego, chętnie wybierają zabawy konstrukcyjne, wymagające zdolności technicznych, planowania. Niestety zestawy klocków lego dostosowują się wraz z biegami rynku, stąd tematyka imprez jest zmuszona z głowy.